Menu Luk

Sæsonafslutning i Bjerre Herreds Svømmeklub

Vi havde top-form og motivation efter en god vinter med mange træningspas og en træningslejr i Nørre Sundby Idrætscenter i uge 7.

Desværre glippede vi alle forårets små og store stævner.
Vi havde håbet på – i fælles flok – at kunne have taget pokalen hjem til Pokalstævnet for 3. gang på 4 år.

Derudover glippede vores seje Sofie Hjort Jacobsen DM Åben Klasse på langbane, Jesper Balle West og Signe Holst Jacobsen DM årgang på langbane og vest årgang samt Jeppe Grønfeldt vest Børn medleystævne, da det – desværre blev en brat afslutning på årets svømme- og sæsonstævne d.11. marts.

Trods alt har BHS præsteret sin bedste sæson længe med flg. resultater fra årets turneringsstævner:

  1. PLADSER:
    Årgang 1996-2003: Sille Ibsen
    Årgang 2006-2007: Signe Holst Jacobsen
    Årgang 2005-2006: Jasper Balle West
    Årgang 2008-2009: Casper Ibsen
    Årgang 2010- yngre: Awin Asso Jeppesen
  2. PLADSER:
    Årgang 2004-2005: Erik Both Schulte
  3. PLADSER:
    Årgang 2004-2005: Sofie Hjort Jacobsen
    Årgang 2005-2006: Johannes Lund
    Årgang 2008-2009: Emil Juhl-Pedersen

Vi vi rigtig gerne have alle vores 1100 medlemmer i vandet igen.
Vi håber på snarlig opluk fra myndighedernes side og god hjælp fra Hedensted Kommune – i forhold til de restriktioner som vil forekomme.

Venlig hilsen
Jacob Jakobsen
Cheftræner – Bjerre Herreds Svømmeklub

Landsmesterskaber i Ikast – Marts 2020

Sofie Hjorth Jakobsen Guld og Landsmester i 200 m brystsvømning, samt en PR. på 4,57 sek. i forhold til Vest Dansk Junior/Senior Mesterskabet weekenden før, som har udløst kvalifikation til DM Langbane ( åben klasse ) d. 9.-12. juli 2020.

34 svømmere fra Bjerre Herreds svømmeklub nåede lige at stille op til landsmesterskaberne som blev afholdt i Ikast i weekenden d. 6.- 8. marts 2020 – inden Danmark lukkede ned for stævner.

Landsmesterskabet er et stævne som alle svømmere fra Bjerre Herreds Svømmeklub ser frem til hvert år.
Konkurrencen er meget hård, så der skal virkelig kæmpes for at komme på podiet.

Alle svømmere gjorde en god indsats, med næsten personlig rekord i alle løb. 17 svømmere var så heldige at svømme sig til medaljer.
Totalt svømmede Bjerre Herreds Svømmeklub sig til 24 guldmedaljer, 21 sølvmedaljer og 10 bronzemedaljer.
I alt 55 medaljer fik klubben med sig hjem.

  • Signe Holst: Fire guld- og landsmester og to sølvmedaljer ( Medaljer i alle løb)
  • Majbrit Ditlevsen: Tre guld- og landsmester, og en sølvmedalje (Medaljer i alle løb)
  • Arne Christoffersen: To guld- og landsmester, og en sølv medalje ( Medaljer i alle løb)
  • Rina Damsgaard: Fire guld- og landsmester, og en sølvmedalje ( Medaljer i alle løb)
  • Poul Erik Hansen: En guld- og landsmester og tre sølvmedaljer ( Medaljer i alle løb)
  • Awin Asso Jeppesen: To guld- og landsmester, og to sølvmedaljer.
  • Erik Both Schulte: En guld- og landsmester, og en sølvmedalje.
  • Jens Holst Jacobsen: En guld- og landsmester, og en sølvmedalje.
  • Johannes Lund: En guld- og landsmester, og en sølvmedalje.
  • Jasper Balle West: Tre guld- og landsmester, en sølv og en bronzemedalje.
  • Casper Ibsen: To sølv- og en bronzemedalje.
  • Bjørn Van Barneveld: To sølv- og en bronzemedalje.
  • Xenia Juhl Leiszner: En sølv- og en bronzemedalje.
  • Alberte Randlev Laustsen: En bronzemedalje.
  • Isabella Bach: En bronzemedalje.
  • Jeppe Grønfeldt: En sølv- og tre bronzemedaljer, samt kvalificering til Vest Børne Medleystævne d. 18.-19. april 2020 i Thyhallens Svømmecenter.
  • Sofie Hjorth Jakobsen: To guld- og landsmester, en sølv- og en bronzemedalje, samt kvalificering til DM (åben klasse) d. 9.-12. juli 2020 som afholdes på Århus Svømmestadion.

Vest Danske Junior / Senior Mesterskaber – Februar 2020

Sofie Hjorth Jakobsen til Vest Danske Junior/Senior Mesterskaber.

I weekenden (sidst i feb. 2020) var Sofie Hjorth Jakobsen fra Bjerre Herreds Svømmeklub, til Vest Danske Junior/Senior Mesterskabet.
Hun havde kvalificeret sig til alle discipliner inden for brystsvømning, som blev afholdt på langbane i Esbjerg.

Sofie er yngste årgang 2005 og konkurrerer også mod årgang 2004 og 2003.
Fredag –  svømmede Sofie 50 m Bryst og lavede en lille PR på et sekund.
Lørdag –  svømmede hun 100 m Bryst –  også her tale om en lille PR.
Søndag – svømmede hun 200 m bryst og blev nummer tre af alle årgang 2005.
Dette var dog ikke helt nok til en finaleplads, da årgang 2004 og 2003 var lidt for hurtige.
Hendes far – Jacob Jakobsen som også er cheftræner for Bjerre Herreds Svømmeklub – er meget stolt over, at hans svømmere nu har kvalificeret sig til de helt store stævner.
Sidst i juni måned har han – på nuværende tidspunkt – to svømmere fra Bjerre Herreds Svømmeklub, som skal deltage til DM i Årgangssvømning på langbane i Ålborg.
Her er der tale om de unge talenter Signe Holst Jacobsen og Jasper Balle West.

3. Begynderstævne i Vamdrup d. 2. februar 2020

12 super motiverede svømmere fra Bjerre Herreds Svømmeklub er kommet rigtig godt fra start i den nye sæson.

Til 3. Begynderstævne i Vamdrup svømmede klubben sig til ialt 44 medaljer.
22 Guld, 7 Sølv og 15 Bronzemedaljer.

  • Mads Brinch-Christiansen: En guld-, en sølv- og to bronzemedaljer.
  • Ester Marie Due: To guld-, to sølv- og en bronzemedalje.
  • Jeppe Grønfeldt: Seks guldmedaljer.
  • Signe Marie Hornbek: Tre guld- og en sølvmedalje.
  • Karen Holst Jacobsen: To bronzemedaljer.
  • Awin Asso Jeppesen: Fem guldmedaljer.
  • Emil Juhl-Pedersen: En guld-, en sølv- og tre bronzemedaljer.
  • Amalie Mejer Lehmann: En guldmedalje.
  • Leonora Mahnkopf: En guld- og to bronzemedaljer.
  • Astrid Riis Mortensen: En guld-, to sølv- og en bronzemedalje.
  • Erik Sanchez-Møller: En guldmedalje.
  • Emma Vendelbo: Fire bronzemedaljer.

Ud over de mange medaljer har alle svømmere endnu engang sat personlige rekorder i næsten alle løb.

DM Årgangssvømning i Gladsaxe d. 31. jan. – 2. feb. 2020

Signe Holst Jacobsen og Jasper Balle West fra Bjerre Herreds Svømmeklub, var i Weekenden til DM på kortbane i Gladsaxe.
De to Bjerre Herreds svømmere, svømmede sig til de flotteste resultater man kun kan drømme om.

Jasper Balle West kvalificerede sig i alle discipliner indenfor brystsvømning og lavede store personlige rekorder i dem alle.

  • Nr. 19 i 100m bryst i tiden 1:16.92
  • Nr. 12 i   50m Bryst i tiden 34.35
  • Nr. 24 i 200m Bryst i tiden 2:54.17

Signe Holst Jacobsen kvalificerede sig i 8 løb.
Også her var det tale om meget store personlige rekorder og flotte ranglister i Danmark.

  • Nr. 10 i 100m Medley i tiden 1:11.37
  • Nr.   7 i 200m Fly i tiden 2:41.08
  • Nr.   7 i 100m Fri i tiden 1:02.46
  • Nr.   7 i 200m Medley i tiden 2:35.57
  • Nr.   8 i 400m Fri i tiden 4:50.94
  • Nr. 10 i 100m Fly i tiden 1:11.71
  • Nr.   9 i 200m Fri i tiden 2:18.43
  • Nr. 24 i   50m Fly i tiden 32.91

Med de flotte resultater i weekenden har Signe og Jasper nu kravtiderne til sommerens DM Årgang som afholdes på Langbane.

Sydjyske Mesterskaber i Bov – d. 30. november 2019

Lørdag d. 30. november deltog  24 svømmere fra Bjerre Herreds svømmeklub til Sydjyske Mesterskaber i Bov.
Endnu engang svømmede de sig til flotte resultater og alle havde metal med hjem.
I alt 90 Medaljer blev overrakt på Podiet, hvor af de 49 var som Sydjysk Mester 2019.

  • Isabella Bach: To sølv- og en bronzemedalje.
  • Cecilie Daugaard: To sølv og en bronzemedalje.
  • Steffen Færgemann: Tre gange guld- og sydjyskmester samt en bronzemedalje
  • Nicolaj Græsborg: To gange guld og sydjyskmester samt en sølv-og en bronzemedalje.
  • Jeppe Grønfeld: Seks gange guld og sydjyskmester i alle discipliner han deltog i.
  • Signe Marie Hornbek: En flot sølvmedalje.
  • Casper Ibsen: To gange guld og sydjyskmester samt fire sølv- og en bronzemedalje.
  • Signe Holst Jacobsen: Seks gange guld og sydjyskmester, samt en sølvmedalje.
  • Sofie Hjorth Jakobsen: 3 gange guld og sydjyskmester, samt to sølvmedaljer.
  • Awin Asso Jeppesen: Seks gange guld og sydjysk mester i alle discipliner han deltog i.
  • Emil Juhl Pedersen: Tre gange guld og sydjyskmester, samt en sølvmedalje.
  • Mie Juhl Pedersen: Fire flotte sølvmedaljer.
  • Alberte Randlev Laustsen: Fire gange guld og sydjyskmester, samt en bronzemedalje.
  • Xenia Juhl Leiszner: To gange guld og sydjyskmester, samt en sølvmedalje.
  • Aske Ying Sandvej Møller: To gange guld og sydjyskmester, samt en bronzemedalje.
  • Nadja Kni Nielsen: En flot sølvmedalje.
  • Katrine Nyholm-Rønning: To sølvmedaljer.
  • Thomas Pontoppidan: En guld og sydjyskmester, samt en bronzemedalje
  • Erik Both Schulte: Fire gange guld og sydjyskmester, samt en sølv og en bronmedaljeze.
  • Katrine Due Sørensen: En gange guld og sydjyskmester, samt en sølvmedalje.
  • Klaus Tønnersen: En gange guld og sydjyskmester, samt to bronzemedaljer.
  • Jasper Balle West: Tre gange guld og sydjyskmester, samt 2 sølv og en bronzemedalje.
  • Sara Kaas Vestbo: To sølvmedaljer.
  • Jacob Duedal Jakobsen: En bronzemedalje.

Internt begynderstævne – d. 23. november 2019

Vi er glade for det store fremmøde, og alle svømmerne kæmpede bravt.

Se resultatlisten her

SYD CUP i Haderslev – November 2019

Mange personlige rekorder blev sat, da 32 svømmere fra Bjerre Herreds Svømmeklub i weekenden var til Syd Cup i Haderslev, hvor de deltog i det 3 dages store 40 års jubilæumsstævne sammen med store klubber fra Danmark og Tyskland.

Det var første gang at BHS svømmerne prøvede kræfter med udenlandske konkurrenter, derfor var resultaterne også over alles forventninger.

6 svømmere kvalificerede sig i indledende heat til finalepladser, hvoraf to af dem også vandt i de direkte finaler.

  • Erik Both Schulte: En 6. plads.
  • Jasper Balle West: En sølv- og en bronzemedalje.
  • Jens Holst Jacobsen: En 4. plads.
  • Nicolaj Græsborg: En 6. plads.
  • Signe Holst Jacobsen: Tre guld- og tre sølvmedaljer.
  • Sofie Hjorth Jakobsen: En sølv-, to bronzemedaljer og en 4. plads.

Begynderstævne i Tønder

Samtidig havde BHS også 11 svømmere til 2. begynderstævne i Tønder, hvor der også blev lavet mange flotte personlige rekorder og vundet masser af medaljer.

  • Amalie Mejer Lehmann: To sølv- og to bronzemedaljer.
  • Astrid H. Riis Mortensen: To guld- og to sølvmedaljer.
  • Emil I. Juhl-Pedersen: En guld- og en bronzemedalje.
  • Emma Vendelbo: To guld-, en sølv- og en bronzemedalje.
  • Jakob Dahl: Fire guldmedaljer.
  • Leonora Mahnkopf: To guld- og en bronzemedalje.
  • Mie I. Juhl-Pedersen: Tre guld- og 2 sølvmedaljer.

Flere deltog i stævnerne for første gang, og alle svømmerne gjorde en flot indsats. Der blev kæmpet utrætteligt og flyttet mange grænser.
En rigtig flot præsentation og et meget tilfreds trænerteam.

Kæmpe Medaljehøst – Oktober 2019

19 Svømmere fra Bjerre Herreds Svømmeklub svømmede sig – den første weekend i oktober til
32 Guldmedaljer, 16 Sølvmedaljer og 9 Bronzemedaljer.
I alt 57 Medaljer fik klubben sig med hjem.

Det var det første begynderstævne i denne sæson og for 4 af deltagerne fra klubben, deres første rigtige stævne.
Aldrig har medaljehøsten været så stor, med så mange flotte resultater på en dag.

  • Isabella Bach: 3 Guldmedaljer og 1 Bronzemedalje.
  • Mads Brinch-Christiansen: 2 Sølvmedaljer.
  • Ester Marie Due: 1 Guldmedalje.
  • Jeppe Grønfeld: 2 Guldmedaljer og 2 Sølvmedaljer
  • Signe Rytz Hermansen: 1 Guldmedalje og 1 Bronzemedalje.
  • Signe Marie Hornbæk: 2 Guldmedaljer og 1 Sølvmedalje.
  • Casper Ibsen: 3 Guldmedaljer og 2 Sølvmedaljer.
  • Karen Holst Jacobsen: 1 Sølvmedalje
  • Awin Asso Jeppesen: 4 Guldmedaljer og 1 Sølvmedalje.
  • Amalie Majer Lehmann: 2 Guldmedaljer og 1 Bronzemedalje.
  • Leonora Mahnkopf: 1 Sølvmedalje.
  • Astrid Riis Moprtensen: 3 Guldmedaljer, 2 Sølvmedaljer og 1 Bronzemedalje.
  • Josefine Karlsmose: 2 Guldmedaljer og 2 Bronzemedaljer.
  • Erik Sanches-Møller: 1 Bronzemedalje.
  • Mathias Tilsted: 5 Guldmedaljer.
  • Ida Valentiner-Branth: 1 Guldmedalje, 1 Sølvmedalje og 1 Bronzemedalje.
  • Bjørn Van Barneveld: 2 Guldmedaljer, 3 Sølvmedaljer.
  • Emma Vendelbo: 1 Guldmedalje, 1 Sølvmedalje og 1 Bronzemedalje.

Bjerre Herreds Svømmeklub gav den gas – Maj 2019

Xenia Juhl Leiszner

19 svømmere fra Bjerre Herreds Svømmeklub gav den gas fra start til slut i de korte distancer ved Sprintstævnet i Sønderborg d. 12. Maj.

Total set svømmede de sig til 15 Guldmedaljer, 10 Sølvmedaljer og 6 Bronzemedaljer.

I alt 31 medaljer fik klubben sig med hjem.

Her er vinderne.

Rina Damsgaard: 2 Guldmedajler.
Signe Holst Jacobsen: 2 Guld-, 4 Sølv- og 1 Bronzemedalje.
Sofie Hjorth Jakobsen: 1 Sølv- og 2 Bronzemedaljer.
Alberte Randlev Laustsen: 1 Sølv- og 1 Bronzemedalje.
Xenia Juhl Leiszner: 1 Sølv- og 1 Bronzemedalje.
Aske Ying Sandvej Møller: 2 Guldmedaljer.
Jonathan Præstiin: 2 Guldmedaljer.
Erik Both Schulte: 2 Guld- og 1 Sølvmedalje.
Poul Erik Tankred: 1 Guld- og 1 Sølvmedalje.
Jasper Balle West: 3 Guld-, 1 Sølv- og 1 Bronzemedalje.

Ud over de mange medaljer, lykkedes det endnu engang svømmerne at sætte mange personlige rekorder, her skal Xenia Juhl Leiszner fremhæves som tog næsten 2 sekunder af alle hendes 50 m. løb og 6 sekunder på 100 m. Medley.

Bjerre Herreds Svømmeklub gjorde det igen – april 2019

Sidste weekend i april deltog Bjerre Herres Svømmeklub til Pokalstævnet i Bov.
Med gashåndtaget i bund fra start til slut lykkes det svømmerne at komme på podiet og få overrakt Pokalen som den bedste svømmeklub med flest point.
Her ses opgørelsen:

  1. Bjerre Herreds Svømmeklub: 947 Point.
  2. Sønderborg Svømmeklub: 697 Point.
  3. Haderslev Svømmeklub: 569 Point.
  4. Bov Svømmeklub: 566 Point.
  5. Nord-Als Svømmeklub: 412 Point.
  6. Vamdrup Svømmeklub: 408 Point.
  7. Rødding Svømmeklub: 312 Point.
  8. Vejen Svømmeklub: 311 Point.
  9. Opnør Svømmeklub: 296 Point.

Til Stævnet blev der også overrakt Pokal til de svømmere, som har klaret sig bedst samlet ved de fire Tuneringsstævner i individuelle løb.
En flot 1. plads Pokal til Sille Ibsen.
En flot 2. plads Pokal til Signe Holst Jacobsen.
En flot 3. plads Pokal til Sofie Hjorth Jakobsen.

Trænerteamet er imponeret over svømmernes store indsats hele sæsonen igennem hvor samtlige svømmer næsten har lavet personlige rekorder til stævne efter stævne.
Nu glæder vi os til sæsonens sidste stævne d.12 maj i Sønderborg, som er et sprintstævne, hvor der dystes om medaljer på de korte distancer.

Kæmpe medaljehøst – april 2019

25 glade og forventningsfyldte svømmere fra Bjerre Herreds Svømmeklub gjorde det igen ved 4. begynderstævne i Nord-Als den første weekend i april.

Total set svømmede de sig til 18 Guldmedaljer, 16 Sølvmedaljer og 10 Bronzemedaljer.

I alt 44 medaljer fik klubben sig med hjem.

Awin Asso Jeppesen: 2 Sølvmedaljer
Emil Juhl-Pedersen: 1 Guld- 1 Sølv- og 1 Bronzemedalje
Mie Juhl-Pedersen: 1. Guld- 2 Sølv- og 2 Bronzemedaljer
Mads Brinch-Christiansen: 1 Sølvmedalje
Karen Holst Jacobsen: 2 Sølvmedaljer
Signe Marie Hornbæk: 1 Sølv- og 1 Bronzemedalje
Josefine Karlsmose Pedersen: 1 Sølvmedalje
Astrid Riis Mortensen: 1 Guld- og 1 Sølvmedalje
Mathias Tilsted: 4 Guldmedaljer
Isabella Bach: 1 Guldmedalje
Ida Valentiner-Brandt: 1 Sølvmedalje
Benjamin Germansen: 1 Guld- og 1 Bronzemedalje.
Martin Mark Hansen: 1 Guld-, 2 Sølv- og 2 Bronzemedaljer
Katrine Due Sørensen: 1 Sølv- og 2 Bronzemedaljer
Aske Sanvej Møller: 1 Guld- og 1 Sølvmedalje
Jonathan Præstiin: 4 Guldmedaljer
Bjørn Van Barneveld: 3 Guld- og 1 Bronzemedalje

Ud over de mange medaljer har alle svømmere endnu engang sat personlige rekorder i næsten alle løb.

Bjerre Herred Svømmeklub deltog i
Landsmesterskaberne den første weekend i marts 2019.

29 glade og forventningsfyldte svømmere fra Bjerre Herreds Svømmeklub stillede op til Landsmesterskaberne i Ikast.
LM i Ikast er et stævne alle ser rigtig meget frem til.
Konkurrencen er meget hård og der skal virkelig kæmpes for at komme på podiet. I år deltog 669 svømmere i LM i Ikast.
Alle 29 svømmerne gjorde en god indsats, der blev sat rigtig mange personlige rekorder, næsten i alle løb.
14 svømmere var så heldige at svømme sig til medaljer.

Total set svømmede Bjerre Herred Svømmeklub sig til 16 guldmedaljer, 17 sølvmedaljer og 6 bronzemedaljer.
I alt 39 medaljer fik vi med hjem.
Særligt Signe Holst Jacobsen svømmede sig til medaljer, det blev til 3 guld, 2 sølv og 1 bronze ud af 6 mulige.

Efter sådan en hård weekend er svømme gejsten og kammeratskabet ladet helt op, og ikke mindst helt i top.
Dette giver ekstra energi til holdet, hvor kammeratskabet og træningen går op i en højere enhed.

Holdet ser frem til flere svømmestævner i foråret, ikke mindst pokalstævnet sidst i april.
Ved pokalstævnet skal Bjerre Herred Svømmeklub som samlet hold kæmpe om at blive de bedste i region Sønderjylland.
Denne udfordring glæder vi os særligt til og vi tror på det kan lykkedes.

BHS’s konkurrenceafdeling

Vi har haft et forrygende efterår, der kulminerede med et særdeles flot resultat ved de netop afholdte Sydjyske Mesterskaber i Bov.
Ialt opnåede klubbens svømmere en lang række 1.- 2. og 3. pladser, og der blev sat mange PR-personlige rekorder.
Heraf kan fremhæves Sille Ibsen (klubbens nye træner for konkurrenceholdene). Sofie Hjort Jacobsen, Signe Holst Jacobsen og Cecilie Daugaard.
De yngre svømmere har deltaget i en række begynderstævner og opnået mange 1. pladser, heraf kan fremhæves Aske Yding Sandvej Møller, Johannes Lund og Sara Kaas Vestbo.

Samtlige resultater lover godt for fremtiden og trænerteamet har store forventninger til LM, der afholdes i den første weekend i marts.

Internt begynderstævne

Lørdag d. 10. november blev der afholdt internt begynderstævne med deltagelse af 71 svømmere.
Stævnet  var et tilbud til de 6-11 årige, der svømmer på Krabbe/Delfinhold.
Der blev dystet i 4 discipliner og der blev vist både mod, talent og engagement.

Her havde støtteforeningen været med til at sponsorere medaljer, så også tak for det.